Silniční přeprava železničních vozů

Hlavní stránka > Drážní archeologie > Culemeyer

 

V roce 1949 vznikla Československá automobilová doprava n.p. (ČSAD), která převzala po ČSD veškerou silniční dopravu drahami provozovanou. V rámci útlumu dopravního podnikání soukromými subjekty se postupně ČSAD stala monopolním silničním dopravcem v republice. V Pardubicích ČSAD začala od konce padesátých let vozit železniční vozy po silnici, tedy blíže k příjemci. Pro převoz byl použit systém Johanna Culemeyera, který se začal provozovat v Německu již ve dvacátých letech dvacátého století. V Pardubicích prošly přepravní podvalníky několikrát modernizací. Rovněž tažná vozidla se střídala (Škoda 706, Tatra T141, T 813, T 815). Vozy se tak objevovaly nejen ve městě (např. Stavebniny), ale občas se vagón po silnici podíval i do Přelouče, kam jezdily především kotlové vozy do bývalého podniku Tesla.


Zachovalý podvalník v železničním muzeu v Jaroměři. Foto Jan Dušák 8/2012.

Tato doprava skončila v roce 1992. Podobný systém přepravy železničních vozidel byl potom k vidění ještě v Meziměstí, ale ani tam už doprava neexistuje. Ilustrační obrázky najdete na konci této stránky.

 A co zůstalo v Pardubicích? Rampa pro nakládání vozů na podvalníky v nákladním obvodu žst. Pardubice je stále zachována, podvalníky byly povětšinou šrotovány, avšak jeden pár byl převezen do železničního muzea v Jaroměři - jeden kus je tam nyní vystaven, druhý podvalník by měl být v depozitáři NTM. Takže zůstalo jen několik fotografií. Může-li někdo naše údaje čímkoliv doplnit, rádi to uvítáme.

Obrázky z provozu

Na první fotce je vůz řady U na podvalníku v padesátých letech, na čtyřech dalších fotkách pořízených v letech 1989-1991 jsou Tatry 815 a 813 s podvalníky v ulicích Pardubic.


Tatra 815 s dlouhou zetkou před nádražím u lihovaru
 

Ještě Tatra 813 vezla kolem autobusového nádraží tenhle vagon
 

Opět Tatra 813, tentokrát v úplném centru města, stylově doplněná Škodou 1203
 

A naposled Tatra 813, tentokrát s loženým vozem u lihovaru
 

Zbytky nakládací rampy - foto duben a říjen 2015

Ilustrační obrázky z podobné dopravy v Meziměstí


Meziměstí 22.5.2005


Meziměstí - detail 22.5.2005


Máte nás rádi? Nakupujte na svých oblíbených e-shopech přes GIVT.cz. Část z vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí to nic navíc!

© PSHŽD, Na Staré poště 2865, 530 02 Pardubice, e-mail: pshzd@email.cz / 604 926 620
Kompletní kontakty na vedení spolku
Stránka Musea na Facebooku: www.facebook.com/museum.rosice
Zpět na titulní stránku