Dobruška - Opočno

Hlavní stránka > Archiv aktualit > Dobruška - Opočno

V neděli 3.7.2005 navštívila úderná jednotka ve složení jednatel + manželka městečko Dobruška. Říká se, že královehradecký kraj údajně nechce již hradit ztrátu z osobní dopravy na úseku Opočno - Dobruška a prý ke změně GVD bude zastaven provoz. Z tohoto důvodu jsme si pro výlet vybrali právě tuto končinu. I když po změně jízdního řádu ubylo několik spojů, není spojení Dobrušky se světem nijak fatálně okleštěné. Dopoledními a poledními vlaky vždy jelo cca 10 cestujících, což na neděli považuji za úspěch. Vůz 810 512 byl čistý, uklizený a jezdil bez problémů. Nákladní doprava dříve jezdila na vlečku "Mlékárna Opočno", cihelna Pulice, a vlastní stanice v Dobrušce. V současnosti jsou obě vlečky mrtvé, v Pulicích již od poloviny 90. let. Nákladní doprava v Dobrušce občas existuje - jsou ojeté manipulační koleje. Dopravu nákladních vozů stále zajišťuje řada 810 ! Dále jsme zjistili, že i do cukrovaru v Českém Meziříčí se v kampani jezdí - zajíždí sem uhelné vlaky Viamont.
Po ukončení provozu stojednatřicítek v roce 1982 byl do Dobrušky přidělen vůz 810 343, který až do roku 2004 vcelku pravidelně na této trati jezdil. Nyní jsou oběhy svázány s provozním střediskem DKV ČT v Letohradu, proto se zde vyskytuje celkem pestrý park osmsetdesítek. Poslední vlak přijede do Dobrušky v 19.35 a první ráno odjíždí ve 4.30. Proto je zatím využívána i místní topírna, která je pečlivě udržována trojicí stálých strojvedoucích.
Každému doporučujeme tento výlet. A nejen kvůli trati. Městečko je hezky upraveno, některé obchody mají otevřeno i v neděli a z radnické věže je úžasný pohled do okolí. Zcela výjimečně je řešena fontána - žulová koule na vodním polštáři, se kterou se nechal jednatel vyfotografovat.


Máte nás rádi? Nakupujte na svých oblíbených e-shopech přes GIVT.cz. Část z vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí to nic navíc!

© PSHŽD, Na Staré poště 2865, 530 02 Pardubice, e-mail: pshzd@email.cz / 604 926 620
Kompletní kontakty na vedení spolku
Stránka Musea na Facebooku: www.facebook.com/museum.rosice
Zpět na titulní stránku