Cisternový vůz R

Hlavní stránka > Vozidla PSHŽD > R

 

Udržení vozu v provozním stavu v roce 2017 podpořil městský obvod Pardubice 7.

 


Protože povětrnostní vlivy poškodily nátěr kotle vozu, byl tento obnoven před zahájením sezóny za podpory městského obvodu Pardubice VII.


Cisterna po opravě - květen 2010

Kotlový vůz řady R z roku 1925 byl určen pro přepravu paliv a olejů. Vyroben v Německu a to nejpravděpodobněji vagónkou v Quedlinburgu v pohoří Harz, jezdil v Německu a Rakousku. Na území naší republiky se dostal vlivem událostí 2. světové války. V rámci poválečného uspořádání Evropy se stal kořistí Rudé armády (při opravě nalezeny znak SSSR a písmeno T=trofejnyj, číslo nebylo čitelné) a později začleněn do vozového parku ČSD. Ty jej zrušily v roce 1964. Poté se využíval jako sklad na vlečce. Během měsíců únor až květen 2010 prošla cisterna kompletní renovací. její provedení odpovídá provozu na konci 50. let minulého století. V průběhu sezóny je vystavena před Museem Rosice nad Labem. Na její renovaci přispěl významnou měrou Pardubický kraj.


Počátek oprav na jaře roku 2010


Stav vozu na konci zimy 2009/2010 před zahájením oprav


15.5.2024 - Podpořte motoráček M131.1133 v Burze filantropie!

Aktuálně se rozběhl další ročník Burzy filantropie. Prosíme všechny příznivce o hlasování ve prospěch našeho motoráčku M131.1133. Projekt se týká opravy nápravové převodovky, což je technologicky i finančně náročná oprava, navíc dnes ji dokáže provést jen velice malý počet dodavatelů.
Hlasování běží jen necelý týden a technicky je to vázáno na IP adresu a e-mail. Prosíme, šiřte to dále, hlasování končí příští středu v poledne. Děkujeme.

Hlasovat můžete na tomto odkazu:
https://www.burzafilantropie.cz/projekt/aby-motoracek-jezdil/
 

Máte nás rádi? Nakupujte na svých oblíbených e-shopech přes GIVT.cz. Část z vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí to nic navíc!

© PSHŽD, Na Staré poště 2865, 530 02 Pardubice, e-mail: pshzd@email.cz / 604 926 620
Kompletní kontakty na vedení spolku
Stránka Musea na Facebooku: www.facebook.com/museum.rosice
Zpět na titulní stránku