* historie vleček * stav 1935 * zaniklé vlečky * existující vlečky * lihovar * Paramo * Vitana * Synthesia * DOM * letiště * další vlečky
Některé vlečky mají vlastní stránky:
- vlečka v podniku Kávoviny
Pardubice
- vlečka firmy DOM Pardubice
- vlečka k bývalé
továrně TMS a dalším závodům v areálu Černá za Bory
- vlečka Desmontes Pardubice
- zaniklé vlečky ve stanici
Rosice nad Labem
-
vlečka do lihovaru v Pardubicích
- vlečka k silnici Pardubice - Trnová
Tvář železnic netvoří jen velké dráhy, ale také vlečky. Vždyť v roce 1907 jich měly Pardubice celkem 32. Tak například již roku 1869 byl na severní straně nádraží, přímo v jeho sousedství, založen akciový cukrovar. Pracoval nepřetržitě až do srpna 1944, kdy byl při spojeneckém bombardování zcela zničen. Po cukrovaru o rok pozedji vzniká Wertheimova rafinerie líhu a octárna, následuje Prokopova strojírna a slévárna, v roce 1871 velký akciový pivovar. Na jižní straně nádraží vyrostla továrna na mlýnská zařízení firmy Hűbner a Opitz, na východní straně pila firmy Kerhart a Tachecí, napojené také vlečkou. U chrudimské silnice vzniká roku 1896 továrna na kávové náhražky firmy Jindřich Francek a syn. Největší podnik se začal stavět v roce 1889, byla to rafinerie petroleje vídeňské firmy David Fanto a spol. V roce 1893 byla dostavěna mostárna A. Rainberga. Na západní a jižní straně nádraží se postavily vápenné pece A. Kusého, sýpky rolnického družstva a další. Parní elektrárna zahajuje svůj provoz v roce 1905. Nejvýstižněji o počtu firem připojených na státní dráhy vypovídá seznam vleček datovaný roky 1907-1909 :
rok vzniku vlečka _____________________________________________________________ 1846 pošta 1859 druhá vlečka pošty (1907 stará vlečka zrušena) 1869 Akciový cukrovar Pardubice 1870 Prokopova strojírna a slévárna 1871 Akciový pivovar 1871 Hüttner a Opitz 1875 Werthaimova továrna líhu a octa 187? Pila Kerhart - Tachecí 18?? trovárna na impregnaci dřeva Rosice n.L. 1888 sklady uhlí a dřeva 1888 sklady cementářského zboží (pokračování předchozí vlečky) 1889 rafinerie David Fanto a spol. 1893 mostárna A. Rainberg 1896 továrna na kávové náhražky Francek a syn 1896 sýpky rolnického družstva (3 vlečky) 1896 vápenka A. Kusý 1898 Margl a syn Vysoké Mýto (snad jen do r. 1908) 1899 Poláčkova strojírna 18?? cihelna 1902 "město Pardubice" 19?? Hospodářské družstvo 19?? Eduard Strympl 1904 parní městská elektrárna 1906 rafinerie Fanto (druhá vlečka) 1906 Porolničený cukrovar v Přelouči (odb. na širé trati Svítkov) 1907 4. vlečka rolnického družstva v Pardubicích 1908 Josef Voltner strojírna (asi jen na výstavbu továrny) 1908 Josef Novák - obchod uhlím 1908 vojenský intendantní sklad
Mezi Přeloučí a Dašicemi (Kostěnicemi) a v Rosicích
nad Labem byly statistikou čsl. drah evidovány následující vlečky. Ty v Pardubicích
a na trati Praha – Česká Třebové spadly pod ŘSD Praha, naopak rosické (a všechny
na tratích do Liberce a Německého Brodu) pod ŘSD Hradec Králové.
Uvádíme je v tomto pořadí: kdo byl majitelem, kde odbočovaly, kam (k čemu)
vedly a jaká byla délka hlavních (případně vedlejších) kolejí.
Vysvětlivky:
A … na 5,304 km ved. kolejích vlečky povolen pohon vozidlem na benzínový
pohon
B … vedle provozu parního možný i posun automobilem
C … vedoucí „do starého barákového ležení vojenské nemocnice“, tzv.
Karantény, pro přepravu vojenského materiálu
D … slouží k přepravě uhlí a dříví
E … slouží k přepravě uhlí
F … slouží přepravě uhlí, výbušných látek a chemikálií
Postupem času jednotlivé vlečky zanikaly tak, jak se měnila tvář Pardubického uzlu. Zanikla vlečka do „karantény“ z roku 1915 v souvislosti s výstavbou sídliště Dukla. Největší změna do kolejiště proběhla v letech 1956 až 1965. Zanikly vápenné pece (po nich zbyl jen název ulice K Vápence). Vzhledem k komplexní přeměně průmyslové čtvrti před současným nádražím zmizely vlečky zbořeného cukrovaru, odstraněna všeobecná nakládková a vykládková kolej v místě dnešní pošty (kolej k ní vedla přes místo dnešní fontány před nádražní budovou). V sedmdesátých a osmdesátých letech zanikly další vlečkové provozy. Nejprve to byla vlečka do podniku Staviva odbočující z koleje před starým nádražím a kolem budovy výpočetního střediska ČSD křižující silnici na místě dnešní „rychlodráhy“. Dále to byla vlečka národního podniku Benzina, která stáčela cisterny na koleji za DOM Pardubice v oplocené ohradě. Následovalo zrušení vlečky do elektrárny, která bránila výstavbě rychlostní komunikace. Tím došlo k výstavbě stáčiště mazutu a LTO v místech za tratí u podjezdu sv. Anny, kde se stáčejí topná média pro městskou teplárnu dodnes. V devadesátých letech ustal ruch na vlečkách do vojenského zásobování v Milheimově ulici. Jedna kolej byla nejprve využívána formou Eso-kovošrot a od roku 2002 zrušena. Všechny vlečky byly sneseny v dubnu 2004.
Zhruba na konci padesátých let minulého století začala výstavba tzv. finských domků v Ohrazenicích. Pro dodávky materiálu zde byla vybudována vlečka. Odbočovala za přejezdem silnice na Bohdaneč do prostor mezi trať a dnešní silnici do Hradce Králové. Po dostavbě domků ještě nějaký čas fungovala ke skladištím, které později spadaly pod obchodní domy PRIOR. Vlečka byla zrušena kolem roku 1965. Podle výpovědí pamětníků byla osazena krycími návěstidly. Jestli se jednalo o návěstidla plnící zároveň funkci oddílových se nám nepodařilo zjistit. Do dnešních dnů je patrný naproti nástupišti zastávky Semtín odvodňovací příkop, který sleduje původní směr vlečkové koleje.
Prostor zaniklé vlečky u zastávky Pardubice - Semtín
Vlečka má vlastní stránku.
Vlečka má vlastní stránku.
742.249 v roce 1998 |
725.247 + M131.1133 |
731.013 v roce 2000 |
Přejezd přes ulici S. K. Neumanna |
Pardubický Čmelák křižuje ulici K Vinici |
leden 2005 - vlečka odpojena od sítě ČD |
Těsně za vlečkou do Vitany odbočovala také tzv. Nová vlečka
do areálu, v kterém do počátku devadesátých let sídlil železniční pluk (o
něm více zde), na stránkách o vojenských drahách najdete i informace o
dodnes zachovalých pozůstatcích vlečky na technické cvičiště, která odbočovala
z popisované vlečky hned na začátku areálu. Rozsáhlé kolejiště mezi sklady
vedoucí i do dílen, lakovny či bývalé topírny je využíváno stále méně. Ve
východní části vedou dvě koleje do dodnes vojenského prostoru, ale tam jsou
beznadějně zastavěny a neprůjezdné. V dobách nejvyšší slávy železničního vojska
byly na vlečce v provozu lokomotivy T444.0 a T334.0. Kolem roku 1990 sloužil
po nějakou dobu jako vlečkový (než konečně vykolejil) dokonce Čmelák řady
771. Vlečkař do ukončení provozu používal ex-vojenskou lokomotivu 702.521.
Ta je snad v současnosti v provozu v Hradci Králové.
Aktualizace 08-01-2005: vlečka je zrušena, směrem od nádraží je na
ní ještě před přejezdem namontovaný šturc - viz foto.
Stav 01-09-2007 - obrázky areálu už téměř bez kolejí najdete v
naší fotogalerii.
Informace jsou na této stránce.
Vlečka má vlastní stránku.
Na místě zrušeného překladiště za nákladovým obvodem žst, Pardubice hl. n. vznikla vlečka sloužící stavebním firmám pracujícím na železnici. Ilustrační foto je z října 2015.
Na vlečku bývalo napojeno velké množství frem, dnes je to podstatně méně, vlečka však stále existuje. Informace o systému najdete na jeho stránce.
Vlečka napojená na systém v Černé za Boty má vlastní stránku.
Stáčecí místo je součástí Vlečkového areálu Černá za Bory.
Stáčecí místo Eurošarm v roce 2013
Ropná rafinerie Paramo ležící u pražského zhlaví žst. Pardubice hl. n. je napojena na síť ČD úvratí přes předávací kolejiště. V areálu je hustá síť využívaných kolejí, rovněž obrat vozů je slušný. Mezi předávacím kolejištěm a areálem podniku kříží vlečku chodník a stezka pro cyklisty a tento přechod je vybaven blikači. Dopravu na vlečce obstarává svými lokomotivami firma Unipetrol Doprava, která nyní i dopravuje ucelené vlaky cisteren do Pardubic. Na první fotce je lokomotiva 740.784, jedoucí si pro zátěž na pardubické hlavní nádraží, na druhé potom dvojče 740.510+740.719 přiváží soupravu pro Paramo do Pardubic
Mapu vleček a areálu závodu Synthesia najdete zde
Předávací kolejiště Zelená Louka, foto Šari
Nejrozsáhlejší podniková síť v Pardubicích a okolí se nachází v průmyslovém komplexu Synthesia. Vlečka vychází se severního zhlaví žst. Rosice nad Labem. Levým obloukem přijde na předávací kolejiště Zelená louka. Přejezd stezky pro cyklisty byl donedávna zajištěn mechanickými závorami. Tato část bývala elektrifikovaná, ale vždy se jezdilo motorově. Nyní je elektrifikace snesena. Předávání zátěže ale není stoprocentně pouze zde. Lokomotivy vlečkaře jsou běžně k vidění v Rosicích, ojediněle i v Pardubicích. Kolejiště firmy je velmi rozlehlé a je na něj připojeno několik menších firem, z nichž nejdůležitější je betonárna. V prostoru mezi Semtínem a Rybitvím vlečka úrovňově kříží silnici I/36 do Bohdanče a trolejbusovou trať. Tento přejezd je jako jediný v areálu vybaven blikači. Vlečka je zajímavá i tím, že byla téměř napojena i z stanice Stéblová. Více o této nikdy nezprovozněné a znovu zrušené vlečce najdete zde. Kromě chemikálií tvoří hlavní zátěž uhlí pro elektrárnu v areálu firmy. Poslední lokomotiva T444 byla vyřazena v půlce devadesátých let a vlečku ovládly typické lokomotivy T448.0. Z důvodu hledání úspor byly postupně zařazeny dvě modernizované rekonstruované lokomotivy T334, nyní jako řada 711. V současnosti dopravu zajišťuje firma Unipetrol doprava a tak se na vlečce občas objeví i lokomotivy z jiných podniků ze skupiny Unipetrol.
Na stejném místě jsou do stanice napojeny ještě dvě vlečky:
Na severním zhlaví stanice Rosice nad Labem je napojená krátká vlečka kovošrotu Jarý. Vlečka má dvě koleje a je stále v provozu.
Vlečka kovošrotu v roce 2010, foto Šari
Další informace o nejnovější pardubické vlečce > http://www.k-report.net/clanky/terminal-db-schenker-logistics-pardubice-semtin/.
Obsluha vlečky 9.12.2010 lokomotivou 740.672. Foto Miram
Dokončená vlečka těsně před zahájením provozu:
Přímo v zastávce Pardubice – závodiště odbočuje vlečka
na místní letiště. Vlečka je zaústěna s odvratnou výhybkou na rosickém konci
zastávky a přes celou její délku je zadlážděná. Odbočka z trati 238 je vybavena
krycími návěstidly. Obsluhu vlečky, větvící se na dvě základní části zajišťují
lokomotivy ČD.
Stav 2010: vlečka je nevyužívaná, jezdí se po ní jen jednou
za několik let (v roce 2009 se tam jelo jen jednou).
Minimálně používaná vlečka je zaústěná na jižní straně choceňského zhlaví
žst. Pardubice hl. n. V současnosti na ní vlečkař nemá žádné vlastní hnací
vozidlo. Z rok 2004 údajně přijala vlečka 18 vozových zásilek a dvě odeslala.
Dnes vypadá nepoužívaně. Na vlečce jsou dvě koleje, jedna výhybka a kolej
napříč s dvěma točnami.
Stav 2010: vlečka ještě stále existuje, i když obrat vozů je zde
naprosto minimální. Z důvodů špatného stavu kolejí byla zkrácena jen na
úsek cca 80m za vrata, kde přibyla návěst posun zakázán a příčný
pražec.
Aktualizace 30.6.2011 - vlečka má vlastní stránku > vlečka Kávoviny Pardubice
Celkový pohled |
Napojení vlečky Vitana |
Výhybka K1 Vitana |
Křížení vleček |
Před branou Kávovin |
Pohled do areálu Kávovin |
Vlečka byla do konce roku 2012 využívána denně pro jízdy MVTV2, park ostatních vozidel se snížil na minimum. Od 1.1.2013 byl areál bývalého elektroúseku na Višňovce definitivně opuštěn. SŽDC si vybudovalo nový areál na bývalé koleji vlečky lihovaru a krátké kusé koleji SZD, která byla mnoho let zcela opuštěna.
Dnes (2013) již opuštěné kolejiště bývalého Elektroúseku
Od 1.1.2013 jsou deponovány "elektro" vozidla na novém místě na koleji
bývalé vlečky lihovaru
Bývalá vlečka teplárny je nyní nevyužívaná. Firma Tonamo, které nyní stáčírna patří je údajně v konkurzu. Ještě před časem se zde v areálu vlečka rozšířila o úsek koleje v oblouku vedoucí původně do železničního vojska. Mělo sloužit k případné vykládce/nakládce krytých vozů.
Víme, že tento materiál není zdaleka vyčerpávající a není ani úplný. Vycházeli jsme pouze z dostupných informací, vlastních vzpomínek a platných ročenek ČSD. Poděkování za pomoc při zpracování tohoto tématu patří p. Martinu Navrátilovi.
Máte nás rádi? Nakupujte na svých oblíbených e-shopech přes GIVT.cz. Část z vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí to nic navíc! |
|
© PSHŽD, Na Staré poště 2865, 530 02
Pardubice, e-mail: pshzd@email.cz
/ 604 926 620 Kompletní kontakty na vedení spolku Stránka Musea na Facebooku: www.facebook.com/museum.rosice Zpět na titulní stránku |
|
|