Agrární historie - Museum v bývalé vodárně na žst. Rosice nad Labem

Hlavní stránka > Museum

Agrární historie

Ačkoliv se náš spolek věnuje historii dopravy, přesto představujeme několik zajímavých strojů a zařízení, které mají vztah k Pardubickému kraji. Jedná se zejména o starou zemědělskou techniku, která se shodou náhod dostala do sbírkového fondu a je majetkem některých členů spolku.

Velká mlátička

Zařízení, které sloužilo k oddělování zrna od klasů obilí. Tyto stroje se používaly před zavedením obilných kombajnů. Nejprve se zralé obilí posekalo a soustředilo k mlátičce. Ta oddělila zrno od slámy. Pohon obstarával stabilní motor nebo parní lokomobila. Tento stroj vyrobila německá firma Bruder Galus ve 30. letech minulého století. Zařízení je v nálezovém stavu a sloužilo na Pardubicku.

Malá mlátička

Obdobné zařízení, které vyrobila pravděpodobně ve 20. letech minulého století firma bratří Paříků v Napajedlech. Mlátička byla v provozu ještě v 70. letech v okolí Kostěnic. Je funkční a po částečné konzervaci.

Stabilní elektromotor

Zařízení k pohonu řemenicí nejrůznějších strojů. V různých provedeních sloužily nejen v zemědělství, ale i v průmyslu či pomocných činnostech v dopravě. Zařízení prochází renovací, po jejím dokončení přineseme podrobnější informace.

Žebřiňák

Dřevěný vůz určený k přepravě zemědělských komodit, uzpůsobený pro koňský nebo kravský potah. Pochází pravděpodobně z počátku 20. století. Vůz je v nálezovém stavu
 

 


Máte nás rádi? Nakupujte na svých oblíbených e-shopech přes GIVT.cz. Část z vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí to nic navíc!

© PSHŽD, Na Staré poště 2865, 530 02 Pardubice, e-mail: pshzd@email.cz / 604 926 620
Kompletní kontakty na vedení spolku
Stránka Musea na Facebooku: www.facebook.com/museum.rosice
Zpět na titulní stránku