ZAHRADNÍ železnice LGB - Museum v bývalé vodárně na žst. Rosice nad Labem

Hlavní stránka > Museum

Modelová železnice LGB

Hlavní stránka > Museum >  LGB

 

Kolega jednatel v akci

Modelovou železnici LGB provozujeme při vhodných příležitostech jako součást našich akcí. Při vhodném počasí ji provozujeme i na volném prostranství u našeho Musea v Rosicích nad Labem. To je taková oficiální formulace :-), přesnější je spíš, že si hrajeme s vláčky. Zabíjíme tím dvě mouchy jednou ranou: jednak to je obrovské lákadlo pro návštěvníky (a hlavně pro jejich děti), ale hlavně se sami můžeme sami vrátit do dětských let a beztrestně si hrát. To přitom maskujeme jako propagační aktivitu spolku.

Kolega OČ, jednatel spolku pro tuto železnici postavil několik budov a maketu motorového vozu. Píše o tom:
Jelikož se neřadím mezi modeláře, pořídil jsem si před časem základní soupravu LGB. Tuto lze objednat i přes náš spolek. Cena cca 8500,-Kč. Poněvadž mne inspiroval kolega, který je velký a zdatný modelář, rozhodl jsem se i já postavit si nějaké doplňky. První z nich byla vodárna - vinárna. Jedná se o model v měřítku 1 : 17,5, který byl uzpůsoben funkčnosti. Uvnitř je plastová nádoba a z vodního vestavěného jeřábu může téct cokoliv, co je člověku milé. Nedoporučují se likéry, protože pak je vše velmi zalepené a těžko se to vymývá.

Následoval model výtopny, ke kterému byl použit výkres nerealizované stavby ve Frýdlantu v Čechách. Pokusil jsem se i o náznak vnitřního vybavení. Ze zbytkového materiálu pak byla vybudována čekárna zastávky.
Následuje kolejové vozidlo - motorový vůz M11.002. Toto vozidlo jsem začal stavět v roce 2000. Bohužel jsem doposud nesehnal nikoho, kdo by byl schopen sestavit motorický pojezd. Zcela improvizovaně byl vůz posazen na manipulační dvojkolí a nyní jej lze tahat za čímkoliv. Je v měřítku 1 : 17.5. I když to nazývám vzletně model, o model ve smyslu předpisů se nejedná. Má mnoho chyb a nedostatků. Mně to však vyhovuje a to je hlavní. Když si člověk něco postaví a ještě se mu to líbí. Jak se mi věci podařily, posuďte sami...
OČ, jednatel

Prezentace našeho LGB na dětském dni v roce 2008 > fotogalerie zde.


Posun s plnými panáky do topírny

Přeprava občerstvení z vodárny

Vodárna - lihárna

Pára + interiér výtopny

Maketa M11.002

Zastávka Oldřichov - Věrov

Nádraží Kunratice - Malá Ves

Nádraží Kunratice - Malá Ves

Druhá výtopna - podzim 2005

 


Máte nás rádi? Nakupujte na svých oblíbených e-shopech přes GIVT.cz. Část z vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí to nic navíc!

© PSHŽD, Na Staré poště 2865, 530 02 Pardubice, e-mail: pshzd@email.cz / 604 926 620
Kompletní kontakty na vedení spolku
Stránka Musea na Facebooku: www.facebook.com/museum.rosice
Zpět na titulní stránku