Detašovaná expozice Slatiňany

Hlavní stránka > Museum > Slatiňany

Další fotky z Parního víkendu 2021 ve Slatiňanech najdete zde!
 

 

Expozice Slatiňany – otevírací doba v roce 2023

Pouze ve vyhlášených dnech - bude upřesněno.

Vstup do kolejiště Správy železnic je zakázán!
 


Expozice se nachází v budově vodárny v žst. Slatiňany

V roce 2006 jsme získali do opatrování část vodárny ve Slatiňanech, přesněji řečeno její strojní část. Vlastní budova pochází z roku 1873 a sloužila pro zbrojení parních lokomotiv až do roku 1978. Ještě v polovině devadesátých let byly vodní jeřáby ve stanici opatřeny tzv. choboty. V interiéru se nachází parní stroj a parní kotel. Zařízení bylo značně poškozeno, ale postupně se renovuje a příležitostně jej prezentujeme veřejnosti.

Proběhlé návštěvní dny:

Vzhledem k nadále pokračujícím opravám je expozice přístupná pouze pro ucelené skupiny a po vzájemné domluvě. Mimořádný vstup organizovaných skupin je dohodnout zde - kontaktujte nás. Prohlídka bývá možná při našich případných jízdách do žst. Slatiňany.

2008-08-10 V roce 2008 pokračuje renovace strojního zařízení. Za přispění grantu obce Slatiňany se nám podařilo nechat vyrobit repliku originálních vstupních dveří. Osazení dveří však vázne na zatím neexistujících litinových rámečcích pro skla. Jedná se tzv. průmyslové okno - malé skleněné tabulky usazené v litinové mřížce. Ta je pak usazena v dřevěné konstrukci dveří. Máte-li podobný artefakt k dispozici, prosíme o poskytnutí - viz kontakty.

2008-02-12 Ačkoliv to vypadá, že ruch zcela utichl, je to jen zdání. Pomalu se pracuje na renovaci strojního zařízení, tedy parního stroje a výzbroje kotle. Na dvou nových fotografiích můžete spatřit, jak tyto renovované věci vyhlížejí.

2007-07-22: Ani přes parné léto aktivity pod vedením Michala Malinovského ve Slatiňanech nepolevují. Po dokončení oprav zdiva a vnitřních omítek jsme se pustili do renovace parního stroje, vodního čerpadla a kotle. Na poslední brigádě se nám podařilo demontovat a vyzvednout parním strojem poháněné vodní čerpadlo, které bude renovováno a vystaveno na úrovni podlahy, aby si jej každý mohl prohlédnout. Zájem o parní stroj projevila i Česká televize, která zde natočila krátkou reportáž


Několik fotografií z interiéru expozice


rok 2012

rok 2012

rok 2009

rok 2009

Nově vyrobené vstupní dveře

Původní  neoriginální vstupní dveře

Únor 2008

Únor 2008


Červenec 2007


Červenec 2007


Parní stroj při exkurzi dne 26.5.2007.


Návštěvníci v opravované části Musea.


Stroj schovaný pod ochranným obalem - březen 2007


Kotel parního stroje - březen 2007


Stav parního stroje před začátkem oprav (2006)


Interiér s parním strojem i kotlem (2006)


Máte nás rádi? Nakupujte na svých oblíbených e-shopech přes GIVT.cz. Část z vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí to nic navíc!

© PSHŽD, Na Staré poště 2865, 530 02 Pardubice, e-mail: pshzd@email.cz / 604 926 620
Kompletní kontakty na vedení spolku
Stránka Musea na Facebooku: www.facebook.com/museum.rosice
Zpět na titulní stránku